روف گاردن یا بام باغ

روف گاردن یا بام باغ

روف گاردن یا بام باغ

مشاورین املاک مردانی با کادر تخصصی در زمینه خرید و فروش باغ و باغچه ،باغ ویلا،زمین فعالیت میکنددر این مقاله به معرفی و تعریف روف گاردن یا بام باغ پرداخته است.

روف گاردن یا بام باغ ، تکنولوژی مدرن سقف سبز است با کارایی بالا بر روی پشت بام ها و تراس ها که به دلیل نیاز به  موادی سبک و بسیار مقاوم و نیز ایجاد بستری مناسب برای رشد پوششی گیاهان ، امری  تخصصی  و مهندسی می باشد.
وجود این پوشش گیاهی در پشت بام میتواند به کاهش از دست دادن گرما و کاهش مصرف انرژی در شرایط زمستان تاثیر گذار باشد . پشت بام یک ساختمان یا باغ ویلا ، تصویری از یک محوطه در اختیار شخص قرار می دهد که ممکن است در سطح خیابان بسیار ساده و معمولی به نظر بیاید. اما هنگامی که بر بالای بام یک ساختمان بلند بایستیم می توانیم تمامی این عوامل و مناظر متنوع را مشاهده و از دیدن آنها لذت ببریم. 
یکی از اصلی ترین مزیت های باغ و باغچه های روی بام ، میزان نور آفتابی است که در طول ساعات روز دریافت می کند و می تواند محیطی دنج و خصوصی برای استراحت ، پذیرایی و پرورش گیاهان باشد.
برای ساختن یک باغچه ، با توجه به شرایط خاص این محوطه ،  به خدمت گرفتن مشاوران حرفه ای مورد نیاز است که با انجام عملیات نقشه برداری دقیق و انجام محاسبات گوناگون و انتخاب مواد مناسب و اجرای صحیح ، به محوطه شخصیتی خاص ببخشند. 
با توجه به پیشرفت شهر نشینی و حضور برج ها و ساختمان های بلند ، فضاهای قابل دسترس برای محوطه سازی روز به روز ، رو به کاهش می رود و نیاز به ساخت باغ ویلاو این فضا ها تحت عنوان روف گاردن در فضاهای اندکی همچون بام ها و تراس ها بیش از پیش احساس می گرد.

روف گاردن: روف گاردن یا بام باغ به مجموعه ای ازعملیات محوطه سازی و فضای سبز اتلاق می شود که بر روی سقف ایجاد می گردد ، این فضا در بعضی موارد همسطح زمین یا بروی بام زیر زمین اجرا می گردد.       

انتخاب خاک برای روف گاردن: خاک در بام باغ یکی از مواردی است که میبایست برای انتخاب و آماده سازی آن دقت زیادی نمود چرا که خاک در بام باغ دارای محدودیت هایی است که برخی از آنها عبارتند از:

1.        خاک در بام باغ باید وزن مخصوص کمتری داشته باشدکه این ویژگی در خاک شهریار موجود است.

2.        خاک در بام باغ باید توانایی جذب آب بیشتری داشته باشد و دیگر ویژگی برجسته خاک شهریاراست.

3.        اگر چه می توان با کود دهی نیاز غذایی گیاهان را در بام باغ برطرف کرد اما به دلیل مشکلات برای تعویض خاک در بام باغ ،خاک در بام باغ باید دارای مواد غذایی باشد که با گذشت زمان علاوه بر بهبود دانه بندی بتواند نیاز گیاهان را به مواد غذایی مرتفع نماید.

انتخاب مصالح برای بام باغ: اگر چه ساخت بام باغ شباهت های زیادی به محوطه سازی دارد اما محدودیت وزن ، مهمترین عاملی است که باعث می شود تا تغییرات در انتخاب مصالح و حتی نحوه اجرای آنها به وجود آید

تقسیم وزن در بام باغ: تقریبا مهندسین تمام ساختمان ها ، برای وزن برف ،حدود 50 کیلو در مترمربع ، بار بر روی پشت بام محاسبه مینمایند ، این بار محاسبه شده می تواند کمک کند تا برای اضافه وزن ناشی از ساخت بام باغ بر ساختمان و باغ ویلااستفاده میگردد.              

اما نکته مهمتر از این موضوع برنامه ریزی تقسیم وزن المانهای بام باغ در محل های مناسب است چرا که باری که برای برف محاسبه شده بصورت یکنواخت در روی کل بام پیش بینی شده اما بار در بام باغ در بسیاری از نقاط بصورت متمرکز میباشد.

زهکشی بستر کاشت در بام باغ: شاید اهمیت ایزولاسیون در بام باغ از کسی پوشیده نباشد اما باید خاطر نشان کرد اگر اهمیت زهکشی در روف گاردن بیش از ایزولاسیون نباشد کمتر نیست . زهکشی در بام باغ از دو سو دارای اهمیت است اول برای حفظ سلامت ریشه گیاهان مورد استفاده دربام باغ و بعد برای جمع آوری و هدایت آب مازاد به لوله های خروجی .                                                                                                                                                                                                                                  

معمولا به دلیل در نظر نگرفتن لوله های جداگانه برای دفع آبهای مازاد بام باغ، باید از لوله های آب باران کمک گرفت. تبدیل زهکشی متمرکز در بستر های کاشت بام باغ به زهکشی گسترده ،نیاز به فنون و مصالح خاص این موضوع را داراست.

فیلترینگ بام باغ: فیلترینگ در روف گاردن به عملیاتی اتلاق میشود که طی آن از انتقال املاح خاک به لایه های پایین تر جلوگیری می گردد . این عمل به واسطه قرار دادن لایه ای از الیاف ،انجام می پذیرد. عدم انجام این عملیات باعث تغییر بافت خاک و مسدود شدن مسیر های زهکشی بام باغ می شود.

آلاچیق بام باغ: ساخت آلاچیق در بام باغ با ساخت آلاچیق برروی زمین باغ ویلا و باغ و باغچه تفاوتهایی دارد که برخی از آنها عبارتند از:
1-نیروی باد وارده بر آلاچیق در بام باغ بیشتر است.
2-در اتصال استراکچر به  آلاچیق محدودیت وجود دارد.

ایزولاسیون باغ بام: ایزولاسیون در روف گاردن یکی از مهمترین بخش ها است ، که در واقع مرزی است برای عبور و عدم عبور آب به فضایی که زیر بام باغ قرار دارد . برای این بخش بسته به سایز بام باغ می توان از روشها و مواد مختلفی استفاده نمود. 

انتخاب گیاه برای بام باغ: تمام هزینه ها و تلاشها برا ی ساخت بام باغ برای رسیدن به فضای سبز و کاشت گیاهان است و همین نمایانگر اهمیت انتخاب گیاهان برای بام باغ می باشد. گیاهانی که برای بام باغ استفاده می شوند از میان همان گیاهانی که بر روی زمین باغ ویلا و باغ و باغچه کاشته می شوند انتخاب می گردند با این تفاوت که باید به چند خصوصیت آنها توجه داشت مثل میزان رشد ریشه ،میزان تحمل گرما و تابش مستقیم نور خورشید ،میزان مقاومت در برابر باد های شدید و...

کشور های پیشگام در ساخت بام باغ: در سالهای اخیر بسیاری از کشور های جهان باتوجه به اثرات ثابت شده مثبتی که بام باغ ها بر کیفیت محیط زیست شهری دارند برای گسترش بام باغ در شهرها اقدامات قابل توجهی انجام داده اند . شهر هایی چون توکیو  تورنتو , برلین , لندن و سنگاپور در پروژه های مختلفی اقدام به تحقیق و کمک مالی به گسترش بام باغ ها نموده اند.

تفاوت بام سبز و روف گاردن: در بسیاری موارد از کلمه بام سبز بجای روف گاردن یا بام باغ استفاده می شود در حالی که بام سبز به بامی گفته می شود که آن در تدابیری اندیشیده می شود تا بام برای حفظ محیط زیست امکانات بیشتری داشته باشد بطور مثال در بام های سبز از سلول های خورشیدی ،توربین های بادی، سیستم جمع آوری و استفاده مجدد از آب مازاد آبیاری یا بارشها وغیره استفاده می شود.
توضیح اینکه برای تبدیل یک بام باغ به یک بام سبز باید تاسیسات دیگری به آن اضافه شود تا امکان استفاده از انرژیهای تجدید پذیر و آبهای مازاد بارش را فراهم سازد.